Excursion Reports

Reports of the excursions can be viewed, and downloaded if required, by clicking on the links.

2016     2013    
2015     2012
2014     2011
 

2016

Saturday 16th April - Monday 18th April - Knapdale led by Dr Iain Allison & Dr Roger Anderton

Saturday 11th June - Glasgow Museums Resource Centre led by Ann Ainsworth

Saturday 25th June - Berwickshire Coastal Path led by Dr Angus Miller

Saturday 16th July - Queen Elizabeth Forest Park led by Dr Iain Allison

Friday 2nd September - Monday 5th September - North East Ireland led by Dr Fiona Meade                          

2015

Saturday 4th July - Rosneath and Loch Long led by Iain Allison

Saturday 25th July - Arrochar Igneous Complex led by Chris Burton

Saturday 8th August - Fife Coastal Path from St Monans to Ardross led by Emma Fairley

Saturday 30th August - Field skills day at Loch Ardinning led by Simon Cuthbert

Saturday 5th September - Fossil hunting at Trearne Quarry led by Al McGowan

2014

Saturday 14th April - Cononish Gold Mine and Glen Orchy led by Chris Sangster

Saturday 21st June - Pentland Hills led by Dr Richard Smith

Saturday 5th July - Fife Coastal Path from Kinghorn to Kircaldy led by Dr Colin Braithwaite

Saturday 19th July - Rock around the University led by Maggie Donnelly

Saturday 23rd August - Strath Fionan led by Dr Ben Browne & Maggie Donnelly

Friday 12th September - Monday 15th September - Banffshire Coast led by Dr John Mendum & Dr Con Gillen

2013

Saturday 27th April - Arrochar Hills led by David Jarman

Saturday 11th May - Barns Ness and the Scottish Lime Centre led by Dr Al McGowan

Saturday 22nd June - Monday 24th June - Norway led by Dr Simon Cuthbert

Saturday 6th July - Carstairs Kames led by John Gordon

Saturday 20th July - Keltie Water led by Dr Chris Burton & Dr Jim MacDonald

Saturday 24th August - Cononish Gold Mine led by Chris Sangster

Saturday 7th September - Glen Esk led by Dr Ben Harte

Saturday 5th October - Monday 7th October - Ben Lawers & Ben Lui led by Dr John Mendum & Dr Graham Leslie

2012

Saturday 9th June - Barns Ness and the Scottish Lime Centre led by Dr Al McGowan

Thursday 26th July - Linn Park led by Dr Simon Cuthbert

Saturday 18th August - Ardmore Point led by Dr Mike Keen

Thursday 23rd August - The Building Stones of Glasgow led by Dr Judith Lawson

Friday 7th September - Monday 10th September - The North-west Highlands led by Dr Iain Allison

2011

Saturday 30th April - The Isle of Great Cumbrae led by Dr Mike Keen

Saturday 14th May - Ballachulish led by Dr Ben Harte

Saturday 11th June - Edinburgh led by Dr Colin McFadyen

Saturday 25th June - Portencross led by Dr Chris Burton

Saturday 6th August - Kingsbarns led by Dr Colin Braithwaite

Saturday 3rd September - The Strathblane Area led by Dr Jim MacDonald