Reports of the excursions can be viewed, and downloaded if required, by clicking on the links.

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2017

Friday 21st April – Monday 24th April – Lochaber led by Jim Blair

Friday 5th May – Monday 8th May – Lochaber led by Jim Blair

Saturday 3rd June – Fintry Hills led by Dr Con Gillen

Saturday 10th June – Tyndrum & Glen Orchy led by Dr Iain Allison

Saturday 24th June – Glasgow Museums Resource Centre led by Ann Ainsworth

Saturday 22nd July – Comrie led by Dr Simon Cuthbert

Saturday 29th July – Little Glen Shee led by Dr Con Gillen

Saturday 19th August – Solway Coast led by Dr Chris Burton

Friday 8th September – Monday 11th September – Causeway Coast led by Dr Fiona Meade

2016

Saturday 16th April – Monday 18th April – Knapdale led by Dr Iain Allison & Dr Roger Anderton

Saturday 11th June – Glasgow Museums Resource Centre led by Ann Ainsworth

Saturday 25th June – Berwickshire Coastal Path led by Dr Angus Miller

Saturday 16th July – Queen Elizabeth Forest Park led by Dr Iain Allison

Friday 2nd September – Monday 5th September – North East Ireland led by Dr Fiona Meade

2015

Saturday 4th July – Rosneath and Loch Long led by Iain Allison

Saturday 25th July – Arrochar Igneous Complex led by Chris Burton

Saturday 8th August – Fife Coastal Path from St Monans to Ardross led by Emma Fairley

Saturday 30th August – Field skills day at Loch Ardinning led by Simon Cuthbert

Saturday 5th September – Fossil hunting at Trearne Quarry led by Al McGowan

2014

Saturday 14th April – Cononish Gold Mine and Glen Orchy led by Chris Sangster

Saturday 21st June – Pentland Hills led by Dr Richard Smith

Saturday 5th July – Fife Coastal Path from Kinghorn to Kircaldy led by Dr Colin Braithwaite

Saturday 19th July – Rock around the University led by Maggie Donnelly

Saturday 23rd August – Strath Fionan led by Dr Ben Browne & Maggie Donnelly

Friday 12th September – Monday 15th September – Banffshire Coast led by Dr John Mendum & Dr Con Gillen

2013

Saturday 27th April – Arrochar Hills led by David Jarman

Saturday 11th May – Barns Ness and the Scottish Lime Centre led by Dr Al McGowan

Saturday 22nd June – Monday 24th June – Norway led by Dr Simon Cuthbert

Saturday 6th July – Carstairs Kames led by John Gordon

Saturday 20th July – Keltie Water led by Dr Chris Burton & Dr Jim MacDonald

Saturday 24th August – Cononish Gold Mine led by Chris Sangster

Saturday 7th September – Glen Esk led by Dr Ben Harte

Saturday 5th October – Monday 7th October – Ben Lawers & Ben Lui led by Dr John Mendum & Dr Graham Leslie

2012

Saturday 9th June –  led by Dr Al McGowan

Thursday 26th July – Linn Park led by Dr Simon Cuthbert

Saturday 18th August – Ardmore Point led by Dr Mike Keen

Thursday 23rd August – The Building Stones of Glasgow led by Dr Judith Lawson

Friday 7th September – Monday 10th September – The North-west Highlands led by Dr Iain Allison

2011

Saturday 30th April – The Isle of Great Cumbrae led by Dr Mike Keen

Saturday 14th May – Ballachulish led by Dr Ben Harte

Saturday 11th June – Edinburgh led by Dr Colin McFadyen

Saturday 25th June – Portencross led by Dr Chris Burton

Saturday 6th August – Kingsbarns led by Dr Colin Braithwaite

Saturday 3rd September – The Strathblane Area led by Dr Jim MacDonald.